Bu çeviri 40 yılı aşkın süredirbeta üretimi yapan Taylandlı efsane üretici Atison Phumchoosri nin beta üretimi makalesinin Türkçeye uyarlanmış halidir.)
BETTA ÜRETİMİ
Balık dövüşlerinden beri, bir çok otoriteye göre Betta dövüşleri Tayland’da en popüler oyunlardan biri olmuştur. Taylandlı insanlar nasıl Betta üretileceğini ve nasıl yetiştirileceğini biliyor. Fakat bunların hepsi kusursuz üretimi bilmiyor ve Bettaları yetişkin hale getirip mükemmel yetiştiremiyor. Şimdi size Betta üretmek veyetiştirmek için son 40 yıl boyunca kullandığım yöntemleri,deneyimlerimi ve Tayland’ın değişik yerlerinde gördüğüm yüzlerceüreticiden öğrendiklerimi aktaracağım. Bu, dünyanın bütünparçalarındaki herkese uygun gözükmeyebilir fakat en azından diğeryöntemlerle başarılı olamayanlar bu yöntemi deneyebilirler. Öncelikle çapı 30cm olan susızdırmayan bir kap bulunmalıdır. Bu kap plastik, porselen ya da susızdırmayan herhangi bir materyalden olabilir. Kaba 10cm yüksekliğindetemiz su koyulmalıdır. Sonrasında klorun uçması için en az 3-4 saatsuyu açıkta bekletmek gerekir. Suya biraz badem eklemek performansıarttırır. İsterseniz köpük yuvanın sağlam olması için 1 tane kuru bademağacı yaprağı koyabilirsiniz. Şimdi elinizde 1 tane sağlıklıerkek ve 1 tane sağlıklı dişi var. Sağlıklı erkek köpük yapmasındananlaşılabilir. Eğer erkeğin bulunduğu tankta köpük yuva varsa buerkeğin sağlıklı olduğunu gösterir. Sağlıklı dişi ise uyanıktır, karnışişkindir ve genellikle karnının üstünde çizgiler vardır. Balıklarınızıüretme tankına koymadan en az 2 saat önce bolca kaliteli yem verin. İlk olarak tanka erkek betayıkoyun. Bundan 3-4 gün sonra başka bir cam kap içinde dişiyi koyun.Dişiyi o kapta 2 gün bekletin. Bu süre zarfında erkek dişiye ilgigösterecek ve köpük yuva yapacaktır. Bu aşamaya kadar iki balığa da yenvermeyin. Çünkü yem birbirlerine olan ilgilerini dağıtır ve bir dahakiüretimdeki verimi düşürür. Erkek yuva yaptığı ve erkekle dişibirbirlerine alıştıkları zaman her ikisine de bolca kaliteli yem verin.Eğer bu aşamada yem vermezseniz balıklar büyük ihtimalle kendiyumurtalarını yiyeceklerdir. Yem verdikten 3-4 saat sonra dişiyiserbest bıraktığınızda erkek onu köpük yuvanın altına doğru kovalayacakve devamında erkek dişinin karnını sıkacaktır. Bu olay 4 saatsürebilmektedir. Bazı dişiler yumurtaları yuvaya taşımada erkeğe yardımederler. Yumurtlama bittiğinde erkek dişiyi yuvadan uzağakovalayacaktır. Bu safhada dişiyi tanktan almak gerekir. Dişiyumurtladıktan sonra yorgundur ve hastalıklara karşı dirençsizdir. Buyüzden ayrı bir tankta ona iyi bakılmalıdır. Dişi 16 gün sonra tekraryumurtlamaya hazır hale gelecektir.

YAVRULARIN YETİŞTİRİLMESİ
Eğer sıcaklık 27 derece civarı iseyavrular 36 saat içinde yumurtadan çıkacaklardır. Yavrular yumurtadançıktıktan sonraki 2-3 gün besinlerini yumurta keselerindenkarşılayacaklardır. Erkek görevini bitirmiştir ve onu elinizle tanktandışarı almanız gerekir. Asıl zor olan ise tanktan erkeği aldıktan sonrayavruları düzgünce beslemektir. Çoğu zaman bu dönemde stresliolmuşumdur çünkü yumurtadan erken çıkan yavruların yumurta keseleridaha önce biter. Eğer bütün yavruların yumurta keselerinin kaybolmasınıbeklerseniz 4 saat önce yumurtadan çıkan yavrular gün geçtikçegüçsüzleşecek ve en sonunda ölecektir. Bu yüzden yumurta keselerikaybolur kaybolmaz küçük aralarla küçük parçalar halinde yavrulara yemverilmesi gerekir. En iyi belseme yöntemi ise yeniyumurtadan çıkmışlar için kaliteli yavru yemi kullanmak daha doğrudur.Eğer en başta canlı yem kullanırsanız bu yavrularınıza mikropbulaştırabilir. Günde 2 kere yeni doğanları kuru yavru yemiylebesleyin. Yavrular biraz daha büyüdüğünde canlı yem dekullanabilirsiniz. Asla canlı yem ile kuru yemi birlikte vermeyin. Buyavrularınızın kafasını karıştırabilir. Üretme işlemi tamamlandı. Yüzlerce minik yavru suyun içinde yüzüyor. Şimdi ise heyecanlı olanyavrularınızı beslemek ve onları mükemmel yetişkinler yapmaktır.3 faktör vardır. Birincisi insan (yani siz), ikincisi doğa(güneş, rüzgâr, yağmur, sıcaklık) ve üçüncüsü hayvandır Bunuetkileyen (suyun içindekihastalık yapıcı küçük canlılar)
-Atison Phumchoosri
Çeviren ve uyarlayan: Abdullah ALTINTAŞ

Reklamlar